Korunk legkedveltebb ékköve, melyet az ékszerekbe foglalunk az tagadhatatlanul a gyémánt. A gyémántról bővebben itt írunk. Viszont a gyémánton kívül még számtalan szebbnél-szebb drágakő létezik, melyek igazán szép és értékes ékei lehetnek az arany ékszereknek.
Igyekszünk a következőkben bemutatni ezeket a ragyogó csodáit a természetnek a lehető legközérthetőbb formában, csak a leglényegesebb ismérveiket említve a különböző típusú drágaköveknek, ami nem túl egyszerű feladat, hiszen a drágakövekkel egy külön tudomány ág foglalkozik melynek neve a gemmológia.
A drágakövek két nagy csoportba oszthatók a szerves és a szervetlen drágakövek csoportjába. A szervetlen csoportba tartoznak az ásványi eredetű drágakövek, a szervesbe pedig az állati vagy növényi eredetű drágakövek.
Amit még elöljáróban szeretnénk megemlíteni a témával kapcsolatban, hogy a legszebb drágakő sem “él” a megfelelő, mesteri megmunkálás: a drágakőcsiszolás nélkül. A drágakőcsiszolás egy külön mesterség, művészeti ág, mely hatalmas szaktudást, gemmológiai ismereteket és korunkban komoly műszerezettséget is igényel. A drágakövek csiszolási formáit két fő csoportba soroljuk: a fazettázott és a cabochon csiszolást. A fazettázott csiszolás esetében az ékkövön sík, csiszolt, majd polírozott lapok: fazetták kerülnek kialakításra, melyek a kő csillogásáért felelősek, míg a cabochon csiszolás során az ékkövet legömbölyítik, mely csiszolási formát a legtöbb esetben az átlátszatlan ékköveknél alkalmazzák.
A drágaköveket fizikai tulajdonságain és kémia összetételén túl különböző ezoterikus tulajdonságokkal is felruházta az emberiség több évezredes kulturális fejlődése, tapasztalása során, melyek a drágaköveknek fizikailag nem mérhető adottságai.